18-25
FEB´17

Winter Camp Ukraine - Dragobrat

Týždenný výcvik pre študentov vysokých škôl pod vedením certifikovaných inštruktorov v lyžovaní a snowboardingu v Ukrajinskom lyžiarskom stredisku Dragobrat

Po projektovej konferencii v Užhorode sme sa spoločne vydali na cestu na záverečný lyžiarský event do lyžiarskeho strediska Dragovrat.

Cesta na Dragobrat bola dlhá. Počas približne 300 kilometrov sme prešli zakarpatskou panvou smerom na juh až k prameňom rieky Tisa na úroveň rumunských Transilvánskych álp. Cestou bolo možné vidieť kolorit krajiny, krásy ukrajinskej prírody, ale aj chýbajúcu infraštruktúru, veľke sociálno-ekonomické kontrasty a bohužiaľ aj nedostatky v prístupe k ekológii. 

Po príchode pod stredisko Dragobrat už ale bolo potrebné prestúpiť z autobusov do ťažkých terénnych vozidiel, ktoré ako jediné cestu nahor do strediska zvládnu. Jazda na týchto autách bola pre všetkých adrenalínovým zážitkom. 

V stredisku Dragobrat panovalo výborné počasie. Uprostred zasneženej prírody stálo niekoľko hotelov. Účastníci boli ubytovaní na rôznych miestach a stretávali sa spoloćne v reštaurácii.

Eventu sa opäť zúčastnilo 32 študentov z ukrajinských a slovenských škôl a tentokrát aj so študentami z Nórska. Boli tu aj úplné nové tváre, ale aj priatelia, ktorí absolovovali niektorý z predošlých eventov. 

Prvé dni lyžovačky počasie účastníkom naozaj, prialo. Na svahoch plných snehu si na svoje prišli úplní nováčikovia a zároveň aj veľmi skúsení lyžiari a snowboardisti. Obidve skupiny si na Dragobrate našli svoj svah.

Snehu bolo naozaj dosť, čerstvé kopy prašanu boli ideálne pre freeride-ové jazdy. Jeden zo slovenských účastníkov poznamenal, že už mal možnosť lyžovať na mnohych miestach vo svete, ale tak dobre ako tu, si nezajadil nikde.

Po športe účastníkov čakalo dobré jedlo a relax pri spoločných aktivitách a večernom programe. Na konci eventu sa uskutočnilo vyhlásenie výsledkov a udelovanie certifikátov.

Mládež z troch krajín spoznávala Dragobrat a zdokonaľovala si snowboardové a lyžiarske zručnosti. Zatiaľ čo organizátori hodnotili spoluprácu ostatných dvoch rokov, vďaka ktorej viac ako 300 študentov mohlo spoznať nové miesta, zdokonaliť sa v letných i zimných športoch a cestovať do zahraničia, študenti z Nórska, Ukrajiny a Slovenska sa zabávali a športovali. 

Pobyt na ukrajinskom Dragobrate, samotná cesta, spoznanie krajiny, krásna príroda, dlhé čakanie na hraničnom priechode, ukrajinské kontrasty a rozdiely, život bežných ľudí a nedostatočný dôraz na ekológiu, to všetko bola pre našich aj nórskych partnerov téma na zamyslenie a ponaučenie. Mnoho z účastníkov si možno kladie otázky, ako túto situáciu vylepšiť, ako pomôcť upraviť stereotypy ľudí. Isto je jedným z východisk komunikácia, spoznávanie, búranie bariér a vzájomná inšpirácia dobrými riešeniami, váženíe si prírody a zmysel pre ekológiu. Aj toto boli ciele nášho projektu.

Projektové eventy končia, no všetci veria, že spolupráca iba začína. Prekročili sme hranice štátov a začali prekonávať rozdiely v nás.

  

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk