Toto podujatie malo trochu iný charakter ako tie predošlé. Pointa bola zoznámiť bežných ľudí s vodnými športami hravu formou a tak, aby "za vodou" nemuseli cestovať mimo mesta.

Ideálnym miestom sa preto stalo Jazero v Košiciach v mestskej časti Nad jazerom, ktoré okrem prírodnej vodnej plochy disponuje aj vodnolyžiarskym vlekom, ktorý prevádzkuje spoločnosť Trixen. Výborne do seba zapadlo aj to, že Mesto Košice bolo práve v tom roku Európskym hlavným mestom športu a mohli sme tak posilniť kategóriu vodných športov.

Účastníci sa zoznámili s vodnými športami ako windsurfing, kayaking, kanoing, rafting, paddleboarding, vodné lyžovanie a wakeboarding, ktoré si mohli sami vyskúšať naživo priamo na mieste. Získali prehľad o jachtingu, o našom stredisku Surfclub a o možnostiach kde všade sa dajú tieto športy robiť. Veľkým prínosom bola aj účasť vodnej záchrannej služby, kde certifikovaní záchranári dávali cenné rady pred letnou sezónou a učili prvú pomoc. O program sa starali okrem iných aj členovia Kamikse, teda vodáckeho klubu ATU Košice. 

Účastníci mali dokonca možnosť zoznámiť sa so slovenským jachtárom Patrikom Pollákom, ktorý reprezentoval Slovensko na Letných olympijských hrách v Atlante, Sydney, Pekingu a je Majstrom sveta v triede RAC. Patrik si pre nich pripravil prezentáciu svojej windsurfistickej kariéry a pre mnohých bolo stretnutie s ním zážitkom.

Akcie sa zúčastnili aj zástupcovia ukrajinského partnera, ktorí si tiež vyskúšali možnosti vodnolyžiarského vleku, ktorý je ideálnou súčasťou vrámci letnej tréningovej prípravy pre olympijský snowboarding, ktorý sa na neďalekej Ukrajine robí. 

Podujatia sa zúčastnilo veľa žiakov základných a stredných škôl a mnoho iných nadšencov športu aj bežní okoloidúci. Zo školákov, ktorí mali možnosť vyskúšať, raz možno budú športovci na vode, jachtári, či olympionici. Svojou odvahou a zručnosťou to nejeden dokazoval. 

Veľmi nás tešil záujem ľudí o vodáctvo a vodné športy, a sme veľmi radi, že sme mohli takouto formou priblížíť tieto, za normálnych okolností nie bežné dostupné, športy všetkým a priamo v centre mesta. Poďakovanie patrí aj mestu Košice za participáciu na tomto podujatí.

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk