3-9
OKT´16

Spoznávanie Užhorodu a okolia

Súčasťou programu cyklopobytu na Ukrajine bolo aj spoznávanie okolitej krajiny a samotného mesta Užhorod.

Užhorod je mesto na západnej Ukrajine na rieke Uh. Je centrom Zakarpatskej oblasti a má približne 150 tisíc obyvateľov. Kultúra a školstvo majú v Užhorode bohatú tradíciu - nachádza sa tu niekoľko múzeí, divadlo a od roku 1945 aj univerzita - partnerská univerzita projektu. Mesto je významnou dopravnou križovatkou ciest od Mukačeva, Čopu, Košíc a Užoku. Dajú sa tu vidieť mnohé architektonické pamiatky najrôznejších období.

Máloktorí slovenskí účastníci toto mesto niekedy navštívili, a pritom je vzdialené od hraničného priechodu so Slovenskom asi len 5 kilometrov. Od mesta Košice je Užhorod vzdialený približne 100 km. 

Veľakrát sme sa vydali z nášho základného tábora - hotela Dubky - do Užhorodu na bicykloch. Bol to pre všetkých zažitok. Spoznávanie mesta na bicykli je veľmi efektívne a objavovanie rôznych zákutí ma svoje čaro. Veľkou výhodou je, že človek stihne prejsť omnoho viac, ako keď chodí pešo. A tak sme sa bicyklovali po uličkách Užhorodu a nasávali atmosféru. Pri nábreží sme si sadli na jedno pivo a rozprávali sa s miestnymi o živote v Užhorode, pýtali sa, porovnávali. 

Navštívili sme aj dominantu Užhorodu - Užhorodský hrad, stojaci na 30 m vysokej sopečnej vyvýšenine s múzeom s niekoľkými expozíciami. Neďaleko hradu je skanzen ľudovej architektúry.

Súčasťou spoznávania okolia bola aj návšteva unikátneho kostolíka - Horianskej rotundy sv. Anny z XII. storočia. Je významná svojími unikátnymi freskami, které vytvorili talianskí a tyrolskí majstri v XIV. storočí.

V rámci pošportovej rekonvelescencie sme Užhorode navštívili aj miestny aquapark, ktorý je zaujímavý bazénmi s vodou bez chlóru. Príjemne nás prekvapil aj nočný Užhorod a jeho ponuka. 

Užhorod nás všetkých milo prekvapil. Je to mesto, ktoré ponúka mnohé zaujímavosti a ktoré sa určite oplatí navštíviť a spoznať.

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk