13-19
FEB´16

SNOWBOARD KEMP UKRAJINA - KRASIYA

Úplne prvé spoločné športové podujatie Projektu

Prvý zo športových eventov projektu sa odohrával v lyžiarskom stredisku Krasiya na Ukrajine, vzdialenom asi 60 km od Užhorodu a asi 35 km od hraničného priechodu Ubľa, medzi Slovenskom a Ukrajinou.

Šestnásť slovenských a šesťnásť ukrajinských študentov vysokých škôl malo možnosť naučiť sa, alebo sa zdokonaliť v snowboardovaní a lyžovaní. Pre študentov boli k dispozícii kvalitní inštruktori a tréneri zimných športov z Ukrajiny a zo Slovenska. Pre účastníkov bolo zabezpečené ubytovanie s plnou penziou, týždňovým skipasom a okrem perfektného športového vyžitia aj bohatý sprievodný program, spoznávanie ukrajinskej a slovenskej kultúry, nádhernej prírody Zakarpatia a množstvo nevšedných nových zážitkov. 

Okrem športovej výuky sme napríklad prešli aj celú cestu na Ľvov až k trojhraničiu - Poľsko - Slovensko - Ukrajinská hranica, navštívili Užanský Národný park a drevený kostol Panny Márie v obci Kostryna, majstrovské dielo ľudovej architektúry z 18. storočia.

Po dňoch plných zážitkov sme večer relaxovali pri zaujímavom programe. O zábavu pre študentov a program sa starala aj skvelá ukrajinská animátorka.

Vrámci tohto podujatia sa uskutočnil aj dôležitý event pre rozvíjanie medzinárodného partnerstva mládežníckeho športu, takzvaný tréning trénerov a organizátorov. Ukrajinskí a slovenskí partneri a tréneri spoločne diskutovali o predstavách o eventoch, predniesli svoje vízie a vylepšenia o budúcich eventoch. Spoločne sa bavili aj o výuke a porovnávali koncepcie výcvikov a výuky športov a telovýchovy oboch krajín.

Keďže toto bol náš prvý športový event, snažili sme sa zo všetkých síl a boli sme plní očakávaní. Veľmi nás potešil entuziazmus a profesionálny prístup ukrajinského partnera. Spoločne sme tak pre študentov mohli pripraviť naozaj nevšedný zážitok.

Zaujímavosťou bolo, že okrem slovenských, aj veľká väčšina ukrajinských študentov zažila lyžiarske stredisko Krasiya po prvý krát. Aj kvôli tomu sme radi, že sa naplnil jeden z cieľov projektu - spoznávanie, aktívny spôsob života a aktívny pobyt v prírode pre mladých ľudí.

Kemp bol prínosom pre všetkých. Pre študentov, ktorí sa zdokonalili v zimných športoch, vzájomne spoznali odlišnosti a spoločné prvky Slovenskej a Ukrajinskej kultúry a pomerov, objavili krásy a možnosti Ukrajinskej prírody, pre organizátorov a trénerov, ktorí si vymenili skúsenosti a poznatky, a diskutovali o ďalších perspektívach a možnostiach vzájomnej spolupráce.

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk