26-29
SEP´16

Kurz vodnej záchrany pre trénerov projektu

V rámci projektu mali naši členovia klubu možnosť zúčastniť sa školenia vodnozáchranárskej služby. Nešlo len o bežný plavčícky "bazénový" kurz, ale jednalo sa o relatívne náročný výcvik s certifikátom na záchranu na otvorenej vode.

Každý zo skúsených vodákov si neraz overil silu prírodných živlov na vlastnej koži. Aj skúsenému windsurfistovi sa môźe stať, že sa mu po vyčerpávajúcom zápase so silným vetrom zlomí sťažen v strede vodnej nádrže a na breh musí doplávať z posledných síl. O to viac je bezpečnosť dôležitá keď je na vode 30 detí, a vtedy musia byť v pozore nie len plavčíci na brehu, ale aj zaškolení samotní športovci na vodnej hladine, aby v prípade núdze vedeli správne pomôcť.

Potrebu týchto kurzov sme pociťovali už dlho, o to viac, keď sme chceli dodržať úroveň kvality pre všetky projektové eventy a ostatné podujatia na Domaši. Bezpečnosť na vode bohužiaľ zvyčajne býva riešená len minimálne, ale my sme chceli túto bariéru prekonať a pristúpiť k veci profesionálne.

Záchranársky výcvik vyššieho stupňa pre nás zabezpečila organizácia Červený kríž, ktorá ma ako jediná na Slovensku svetovo uznávaný certifikát vodnej záchrany. O tom svedčila aj kvalita samotného výcviku a stupeň náročnosti, ktorý mnohých účastníkov prekvapil. Získané certifikáty si doslova oddreli, ale podstatné je, že sa ostatní športovci, účastníci pretekov a kempov môžu cítiť na vode oveľa bezpečnejšie.

Okrem získaných certifikátov je dôležitý aj výsledok projektu - nadviazanie trvalej spolupráce so Slovenským červeným krížom a spoločná snaha o vytvorenie koncepcie bezpečnosti na vodných hladinách.

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk