3-9
OKT´16

Cycling Tour Ukraine

Spoznaj Ukrajinské zakarpatie na bicykli

Cyklopobyt v krásnom okolí Užhorodu, výlety do okolia na horskom bicykli s voliteľnou obtiažnosťou, útulný hotel s plnou penziou, doprava autobusom.

Spoločne s ukrajinským partnerom sme rozhodli usporiadať týždňový cyklopobyt na ukrajinskom Zakarpatí. Dôvodov, prečo sme sa rozhodli práve pre cyklistiku bolo viac. Keďže hlavnou myšlienkou bolo čo najviac spoznať Ukrajinu a zažiť atmosféru okolia na vlastnej koži, prišlo nám putovanie bicyklom po krajine ako ideálny spôsob.

Vrámci pobytu sa 32 študentov zo Slovenska a Ukrajiny každodenne vydávalo na bicykloch na cesty do okolia do vzdialenosti až 80 km. Aj napriek tomu že chladnejšie a upršané počasie malo od prívlastku "ideálne" veľmi ďaleko, bola to skvelá skúsenosť a veľký zážitok pre všetkých. Spoločne sme na bicykloch prešli ukrajinskými dedinkami, bicyklovali sa po uliaciach Užhorodu, spoznávali okolie a Zakarpatskú oblasť. Navštívili sme aj veľmi pekný novovybudovaný resort Voevodyno. 

Študenti sa zúčastnili aj ukrajinskej prezentácie vodných športov na jazere blízko hotela Dubky, kde miestni vodáci predviedli jazdu na paddleboardoch a dali možnosť študentom vyskúšať si ich.

Po športových výkonoch si študenti mali moźnosť "dobiť baterky" v užhorodskom aquaparku so špeciálnym bazénom bez chlóru. Po dobrom jedle prebiehal spoločný večerný program.

Tento pobyt nám ukázal, že Ukrajina má skvelé podmienky pre cykloturistiku, vidíme tu veľký potenciál na značenie a budovanie nových cyklotrás v krásnej prírode. Stačí to len využiť! Skvelým príkladom pre ukrajincov ale takisto aj pre nás, môže byť Maďarsko a jej výborná sieť a prepojenosť udržiavaných cyklotrás. Ideálne by bolo prepojenie susedných krajín s veľkou európskou sieťou EuroVelo, a tým pohodlné cyklospoznávanie krajín.

Ďakujeme za podporu Mestu Košice a Slovenskému zväzu jachtingu.

Viac o našich partneroch »

Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:

Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk